Süryaniler Paskalya Bayramı için Midyat’a Akın Etti

Kökenleri Mezopotamya bölgesi, anadilleri dünyanın en eski dillerinden olan Süryaniler, Hz. İsa’nın mezardan dirilişini simgeleyen Süryanice Kyomto (Paskalya) bayramını törenle kutladı.

Paskalya için düzenlenen ayinden sonra Vali Tuncay Akkoyun, il protokolü ile beraber Süryaniler’in bayramını kutladı. Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen, bayramların özünün sevgi olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin birliği ve beraberliği için dua ettiklerini söyledi.

Mardin merkezde bulunan Kırklar Kilisesi’ne sabah erken saatlerde gelen Süryaniler, çocukları ile girişte mum yakarak dualar etti. Ayin süresince erkek ve kız ilahi koroları Türkçe, Arapça, İbranice ve Süryanice ilahiler okudu.

Ayini, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz yönetti. Ayin süresince erkek ve kızlardan oluşan grup, ilahiler okudu. İncil’den bölümlerin okunduğu ayinde, Türkçe, Arapça ve Süryanice konuşmalar yapıldı.

Özel olarak hazırlanan çeşitli baharatlardan oluşan tütsüler, gümüş tütsülükler içinde yakılarak kutsandı, mum yakılıp dileklerde bulunuldu. Kilise çıkışında da Hazreti İsa’nın yeniden dirilişini simgeleyen kırmızıya boyanmış yumurta ikram edildi. Kırklar Kilisesi’ndeki ayin bitiminde kilisenin avlusunda il protokolünün de katıldığı kutlamalar ile devam edildi. Ayinin ardından Vali Tuncay Akkoyun, il protokolü ile beraber Süryanilerin bayramını kutladı.

AVRUPA’DAN GELİP MİDYAT’TA BAYRAM KUTLADILAR

1970’li yıllarda göç ettikleri Almanya, İsveç, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerden gelen yaklaşık 3 bin Süryani, Paskalya Bayramı’nı ana vatanlarında kutlamak için Midyat’a geldi. İlçede kutlamalar, tarihi Mor Şarbel Kilisesi’nde Turabdin ve Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Timetheos Samuel Aktaş’ın yönettiği ayinle başladı. Sabah erken saatlerde ailece kiliseye gelen Süryaniler, çocukları ile birlikte kilise dua etti. Yaklaşık 3 saat devam eden ayinin ardından kilisenin misafir konuk odasına geçen Metropolit Samuel Aktaş, Papaz İshak Ergün ve Midyat Süryani Kiliseleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Türker, burada bayramlaşmaya gelen misafirlerin tebriklerini kabul etti. Yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Süryani’nin de katılığı Paskalya Bayramı, ilçede 3 gün devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x